Poradniki

 

PIELĘGNACJA PODCZAS LECZENIA ONKOLOGICZNEGO. KILKA PRAKTYCZNYCH PORAD

 

Włosy

 

Wypadanie włosów jest najbardziej widocznym efektem ubocznym leczenia onkologicznego, chociaż nie u każdej pacjentki proces utraty włosów przebiega identycznie i ma takie samo nasilenie.

 

Pielęgnacja włosów w przypadku ich utraty:

Im bardziej skóra głowy jest wrażliwa i wysuszona, tym większą uwagę należy zwrócić na  pielęgnację włosów, które również stały się delikatne.

Należy stosować szampony delikatne i rzadziej myć włosy.

Nie należy czesać ani szczotkować włosów zbyt często, używać delikatnej szczotki lub grzebienia o szeroko rozstawionych zębach.

Zabiegi trwałej ondulacji, prostowania oraz farbowania włosów należy konsultować z lekarzem

Należy unikać produktów w aerozolach, oraz żeli i pianek do układania.

Należy unikać używania suszarki, żelazka, czy też prostownicy. W przypadku absolutnej konieczności ich użycia powinny być one ustawione na najniższą temperaturę.

Należy unikać używania kleju oraz gumowych opasek na skórę głowy. Peruki, treski i  tupeciki nie powinny być przyklejane do skóry.

Przed chemioterapią dobrze jest skrócić włosy. Łatwiej będzie ukryć przed otoczeniem ich utratę. Jednak, w przypadku gdy zalecona została radioterapia głowy lub twarzy, dłuższe włosy lepiej zatuszują przerzedzenia.

 

Skóra

Nawet jeżeli dotychczas produktem do demakijażu była woda z mydłem, należy jak najszybciej zerwać z tym, nie najlepszym, przyzwyczajeniem. Bardziej wysuszona skóra potrzebuje delikatnego produktu do mycia twarzy. Nie wolno jej brutalnie traktować wodą i mydłem, nie należy również stosować wysuszających maseczek ani pilingów.

Najlepszym kremem, w czasie leczenia, jest delikatny krem mocno nawilżający.

W czasie  operacji słonecznej, przed wyjściem z domu, nie wolno zapominać o kremie z filtrem. Szczególnie w okresie chemioterapii, która  może zaostrzyć reakcję na słońce. Często słońce powoduje oparzenia skóry na uszach, ustach, karku i ramionach. Wszystkie te miejsca należy chronić.

Lekarze odradzają opalanie się podczas leczenia.

 

Paznokcie

Chemioterapia może bardzo osłabić paznokcie, aczkolwiek zdarza się to rzadziej i nie w tak dużym stopniu jak w przypadku włosów. Paznokcie łatwiej się łamią, występują na nich przebarwienia, wolniej rosną, są bardziej wrażliwe i rozdwajają się.  Z tych powodów, podczas leczenia,  paznokcie powinny być krótko obcięte.

Czego unikać:

Nie wycinać skórek. Lepiej jest stosować kremy zmiękczające skórki. Nie przyklejać sztucznych akrylowych ani żelowych paznokci. Może to zwiększyć ryzyko infekcji (grzybicznej, bakteryjnej lub wirusowej) i jeszcze bardziej osłabić paznokcie.

Należy:

Stosować kremy zmiękczające skórki, masować nimi płytkę paznokcia dzięki czemu nie będzie ona zbyt wysuszona, paznokcie nie będą się łamać, a skórki nie będą odrastać.

 
Przy wykonywaniu prac domowych wskazane jest noszenie rękawiczek, szczególnie w czasie zmywania. Zbyt długi kontakt z wodą może spowodować zakażenie grzybiczne łożyska paznokcia.

Bardzo wysuszone paznokcie stają się delikatniejsze i łamliwe. Aby je wzmocnić i chronić należy stosować odżywki do paznokci.

Jeżeli pacjentka maluje paznokcie, powinna zmywać lakier zmywaczem bez acetonu.

W przypadku każdej infekcji lub stanu zapalnego paznokcia lub skórek należy skonsultować się z lekarzem.

 

Opracowane na podstawie zasad warsztatów "Look Good... Feel Better"

 

  Podczas radioterapii - pamiętaj o tych zasadach:

 

Kąpiel

 • unikaj długich, gorących kąpieli (mogą działać wysuszająco na skórę), bierz krótki prysznic w letniej wodzi
 • nie myj obszaru ciała poddawanego radioterapii środkami zapachowymi
 • osusz ciało dotykając delikatnie ręcznikiem  (nie pocieraj skóry)
 • zrezygnuj z kąpieli w basenach z chlorowaną wodą, sauny


 Zabiegi pielęgnacyjne


 • możliwie ogranicz depilację, stosuj elektryczną maszynkę do golenia
 • unikaj ekstremalnych zmian temperatury, np. chłodzącego kompresu żelowego, termoforu, czy suszarki do włosów/ często skóra jest zaczerwieniona, mówi się, ze ma się „popękane naczynka”, gwałtowne zmiany temperatury mogą nasilić objawy zaczerwienienia
 • unikaj pocierania, drapania lub masowania skóry


Kosmetyki

 • uzgadniaj z lekarzem lub pielęgniarką preparaty, które planujesz zastosować
 • do mycia używaj łagodnych dermokosmetyków, które posiadają pH neutralne dla skóry, nie zawierają barwników, ani środków zapachowych
 • stosuj dermokosmetyki o działaniu regenerującym i ochronnym, kosmetyki pielęgnacyjne można stosować do 4 godzin przed sesją terapeutyczną, na obszar naświetlania możesz stosować neutralny puder, bądź talk (do kupienia w aptece)
 • obszaru napromieniania nie smaruj żadnymi kremami, ani balsamami do ciała
 • nie stosuj perfum, wody kolońskiej i płynu po goleniu na bazie alkoholu, mogą wywołać uczulenie


Ubranie

 • noś luźne i przewiewne ubrania
 • wybieraj miękkie, bawełniane lub jedwabne materiały
 • pierz odzież w proszkach hipoalergicznych
 • noś wygodne obuwie z szerokim noskiem


                                                                      Podczas chemioterapii - pamiętaj o
:

Pielęgnacja włosów i skóry głowy


 • włosy pielęgnuj delikatnymi środkami (mogą być te dla niemowląt)
 • unikaj suszenia gorącym  strumieniem powietrza suszarek,  lokówek do włosów itp.
 • zrezygnuj z lakieru do włosów, farbowania i trwałej ondulacji, aby uniknąć podrażnienia skóry głowy
 • przy wystąpieniu swędzenia i nadmiernego przesuszenia skóry głowy,  wmasuj w nią niewielkie ilości preparatów nawilżających lub natłuszczających
 • aby zabezpieczyć głowę przed wychłodzeniem zimą, bądź oparzeniem słonecznym latem korzystaj z peruki (podlegają refundacji NFZ) lub chusty

 

Ochrona skóry przed słońcem


 • noś ubiory osłaniające ciało, z tkanin naturalnych, „oddychających”
 • głowę chroń kapeluszem z szerokim rondem, chustką
 • odsłonięte części ciała (twarz, uszy, szyję i dłonie) smaruj kremem przeciwsłonecznym o wysokim faktorze ochronnym (SPF powyżej 30)
 • unikaj korzystania z solarium
 • w przypadku wystąpienia jakichkolwiek nasilonych zmian na skórze, skonsultuj się z  lekarzem prowadzącym lub dermatologiem

 

Kosmetyki


 • regularnie natłuszczaj i nawilżaj skórę  preparatami dla skóry wrażliwej, alergicznej
 • 2x dziennie, w tym każdorazowo po umyciu ciała, nanoś na skórę krem, bądź balsam
 • do mycia używaj delikatnych preparatów o pH neutralnym dla skóry
 • używaj preparatów, które wspierają odbudowę warstwy lipidowej, zmniejszają utratę wody oraz przeciwdziałają podrażnieniom i infekcjom skóry
 • ze względu na podrażnianą , przesuszona skórę , po nałożeniu kremu można odczuwać lekkie pieczenie                           

Ubranie


 • noś luźne i przewiewne ubrania
 • wybieraj miękkie, bawełniane lub jedwabne materiały
 • pierz odzież w proszkach hipoalergicznych
 • noś wygodne obuwie z szerokim noskiem


Opracowała: Małgorzata Pepłońska, Dyplomowana Kosmetyczka, wolontariuszka Fundacji Piękniejsze

 
DOŁĄCZ DO NAS
Uprzejmie informujemy, że strona korzysta z plików Cookie, kliknij tutaj by dowiedzieć się więcej. Jednocześnie chcielibyśmy poinformować o tym, że od 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie przetwarzaniem danych osobowych (RODO) i w związku z tym informacje na temat podmiotu i zakresu przetwarzania ewentualnie podanych przez Państwa danych osobowych w serwisie piekniejszezycie.org są dostępne tutaj
Polityka przetwarzania danych osobowych w serwisie PiekniejszeZycie.org w nawiązaniu do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 (RODO).
1. O jakich danych mówimy ?

W przypadku użytkowników serwisu chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z serwisu PiekniejszeZycie.org, w tym zapisywanych w plikach cookies.

 

W przypadku Sponsorów, Wolontariuszy i Partnerów chodzi o dane osobowe niezbędne do kontaktu i sprawnej realizacji warsztatów i innych celów statutowych Fundacji Piękniejsze Życie. W tym przypadku zbieramy (imiona, nazwiska, telefon, email, adres pocztowy).

 

Nie zbieramy i nie przetwarzamy danych osobowych Pacjentek biorących udział w warsztatach- zapisy na warsztaty prowadzą wyłącznie pracownicy Współpracujących Szpitali.

2. Kto będzie administratorem Twoich danych osobowych ?
Administratorem Twoich danych osobowych będzie Fundacja Piękniejsze Życie, ul. Widok 16 lok. 5 00-023 Warszawa
3. W jakim celu chcemy przetwarzać Twoje dane ?

Przetwarzamy te dane w celach opisanych w naszej polityce prywatności, między innymi do:

 • sprawnego kontaktu (obsługi wiadomości przekazywanych Nam poprzez formularz kontaktowy, każdorazowo za zgodą na przetwarzanie danych osobowych)
 • obsługi zgłoszeń wolontariuszy (na podstawie porozumienia o współpracy, w kalendarium online)
 • wysyłki paczek z materiałami na warsztaty (do osób upoważnionych przez Szpital)

 

4. Komu możemy przekazać dane ?

Jeśli jesteś użytkownikie tej strony: Twoje dane osobowe gromadzone w serwisie PiekniejszeZycie.org nie będą przekazywane innym podmiotom.

Jeśli jesteś Wolontariuszem, Partnerem, Przedstawicielem Sponsora lub Współpracującego Szpitala: Twoje dane osobowe w określonych sytuacjach mogą zostać powierzone współpracującym z Nami zaufanym firmom zapewniającymi usługi kurierskie, pocztowe, telekomunikacyjne, księgowe, magazynowy czy informatyczne. Dane te będą przetwarzane wyłącznie w zakresie niezbędnym do realizacji zadań tych firm.

5. Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych ?

Masz prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz otrzymać informacje w jakim zakresie były przetwarzane Twoje dane osobowe. W tym celu skorzystaj z formularza kontaktowego znajdującego się tutaj

Informujemy także, że przysługuje Ci prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.

6. Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych ?

Zbieramy (i przetwarzamy) tylko te dane, które są niezbędne do kontaktu, sprawnej organizacji warsztatów, realizacji celów statutowych Fundacji oraz w celach marketingowych (w tym profilowanie oraz w celach analitycznych).

Przetwarzanie danych Sponsorów, Partnerów i Wolontariuszy będzie odbywać się na podstawie prawnie uzasadnionego interesu Fundacji.

Przetwarzanie danych w celach marketingowych (na stronie www.piekniejszezycie.org) będzie odbywać się na podstawie Twojej zgody. Wyrażenie tej zgody jest dobrowolne i możesz ją wycofać w dowolnym momencie z tym, że wycofanie zgody nie będzie miało wpływu na zgodność z prawem przetwarzania na podstawie zgody, przed jej wycofaniem.

 

FORMULARZ KONTAKTOWY - PRZETWARZANIE DANYCH
FORMULARZ KONTAKTOWY